Hercegowina

Jadłeś kiedyś cevapci? Małe, grillowane kiełbaski z siekanego mięsa? Moim zdaniem najlepiej smakują razem z lepinją, kajmakiem i odrobiną świeżo siekanej cebuli.

Cevap u lepinji sa kajmakom
Cevap u lepinji sa kajmakom

A może znasz krmenadla, grillowany schab z kością?

Krmenadla
Krmenadla

Nie można też pominąć pljeskavicy, kotleta z siekanego mięsa

Pljeskavica
Pljeskavica

Kiedy znudzi Ci się grillowane mięso czas spróbować jednego z aromatycznych gulaszy:

Muckalica
Muckalica

Próbowałeś burka? Ciasta, które może być nadziewane serem lub mięsem albo ziemniakami. Widziałem też wersje ze szpinakiem. Ciepłego burka kupisz specjalnych piekarniach (pekara), które znajdują się w każdym miasteczku, na każdym osiedlu.

Burki
Burki

To może prsut, odpowiednik szynki parmeńskiej czy też hiszpańskie jamona? Długo dojrzewająca, pyszna szynka. Uwielbiam też kulena, ostrą, paprykową kiełbasę. Do tego ajvar, sos paprykowo-bakłażanowy.

Stoisko w wędlinami.
Stoisko w wędlinami.

A nadziewane papryki? I ogólnie, po prostu warzywa i owoce. Soczyste, pyszne, naturalne i tanie. W połączeniu ze słonym serem sirene – niebo w gębie.

Punjena paprika
Punjena paprika
Punjene paradisy
Punjene paradisy

Kajmak – ser zrobiony z kożucha mleka koziego. W sklepach można kupić coś podobnego, na śniadanie nad rzeką w sam raz.

Kajmak
Kajmak

Do tego wszystkie świetna kawa. W każdej, najbardziej zapyziałem knajpie urządzonej w rozpadającej się budzie będzie bardzo dobra mała czarna. Espresso lub po bośniacku – czasami nazywana domową (domaci), czasem turecką.

Kawa po bośniacku
Kawa po bośniacku

I masa innych pyszności: ryb (!), steków, sałatek (szopska, owczarska). Trzeba tego wszystkiego dużo zjeść, aby mieć siłę i energię na kręte drogi, które prowadzą wzdłuż bośniackich rzek wijących się wśród gór oraz nie bać się deszczu, który może Cię zaskoczyć w tym górzystym kraju.

Dodaj komentarz