Bośnia i Czarnogóra – plan trasy

W pierwotnych planach miała być też Albania, ale stwierdziliśmy, że jednak jedziemy na wakacje i chcemy też odpoczywać. 19 dni to nie jest jednak dużo – mamy też wątpliwości jak wytrzymamy w naszych ciuchach w upałach – w zeszłym roku nad morzem jońskim w czasie naszego pobytu w Albanii temperatura nigdy nie spadła poniżej 40 stopni. Z dużym bólem serca odstawiliśmy ponowną wizytę w tych rejonach stawiając na głównie na Bośnię.

Główne założenia: bez napinki, bez przesadnego meczenia się całym dniem na motocyklu (może oprócz dojazdu i powrotu), mało autostrad, miejsca niekoniecznie bardzo turystyczne, nocleg nad wodą w namiocie, może być na dziko.

Warszawa – Levice. A dokładnie tutaj: http://www.margita-ilona.sk/ – namiot + termalne baseny – ~600 km
Levice – Harkany – http://campingharkany.hu/english/ – namiot + termalne baseny ~400km
Harkany – Golubic pod Bihac – http://una-kiro-rafting.com/rafting-eng.php ~250km – tutaj pewnie zostaniemy dwie noce. Pewnie też skorzystamy z okazji i wybierzemy się rafting. Po drodze zamek w Cazinie a obiad w Bosanskiej Krupie
Bihac – okolice Drvaru. Mały przebieg, maksymalnie 100 km. Spanie pewnie na dziko. Sprawdzamy jak się prezentuje Martin Brod a w samym Dravarze jest jaskinia, w której urzędował marszałek Tito.
Drvar – okolice Ljubuski ~ 250km. Wioski i wioseczki, wodospady Kravivca, Livno, może Medugorie. Nocleg na dziko lub w miejscu objawień. Drogi na tym odcinku są dla nas zagadką. Jeżeli nie uda się przejechać całości w jeden dzień nocleg – śpimy nad jeziorem Busko.
Ljubuski – okolice Foca. Pod drodze monastyr Blagaj na buniepiaskowe piramidy. Nocleg nad Driną u raftingowców. (tu lub tu ) Zostajemy dwie noce i pewnie skorzystamy ze spływu. ~180km
Foca – Durmitor – Co najmniej dwie noce na miejscu. Łazimy po Durmitorze, gdzieś tam znajdziemy camping. Jeżeli będzie nam mało, możemy znowu spłynąć rzeką – tym razem w kanionie Tary. Jeżeli nie, to obejrzymy słynny most przerzucony nad kanionem. ~80km.
Durmitor – Zatoka Kotorska. Jeżeli nie znajdziemy lepszego campingu niż w Stoliv – zostajemy tam. Plaża, chillout, wejście do Górnego Stolivu. Trzy noce na miejscu.
Zatoka Kotorska – Makarska, ale przez TrebinjeKompleks Jaskiń Vjetrica. Nocleg gdzieś pomiędzy Dubrovnikiem a Neumem. Im dalej na północ tym lepiej. Nie mamy pomysłu gdzie, na pewno na campingu nad morzem. ~150km?
Makarska – okolice Pakostane. Oprócz morza atrakcją może być park narodowy jeziora Vrna
Pakostane – Siofok (albo gdzieś nad Balatonem) – wersja alternatywna to kanion Velika pakalenica i nocleg gdzies pod Zagrzebiem. ~600 lub w wersji z kanioniem dwa razy po 300.
Siofok – gdzieś kolo Popradu na Slowacji – tylko po to, aby kolacja składała się ze smaznego syra i Smadnego Mnicha. ~400km.

lista rezerwowa:
Bosnia: Sarajevo, Lukomir, Visegrad i most na Drinie, Olovo, Biambare, Srebrenica
Montergro: Lovcen, jezioro Plav, Murici nad jeziorem Szkoderskim, park Lovcen.
Chorwacja: una-strbackibuk.com – rafting po chorwackiej stronie. jak nam odbije to i paralotnia, Sibenik, wodospady Krk, Varazin i Zeleni Vir.

Dodaj komentarz